Home  /  2019  /  October
23
Wed @ 20:00 pm
October 2019

SIX LOVE SONGS

  Bulgarian selection 2019            Comments Off on SIX LOVE SONGS

23.10.2019 20:00 DNK – space for contemporary dance and performance 1 “Bulgaria” sq. (opposite the fountains at the NDK underpass) … Continue →

23
Wed @ 18:30 pm
October 2019

Cicadas

  Bulgarian selection 2019            Comments Off on Cicadas

23.10.2019 18:30 Azaryan Theatre Backstage 1 “Bulgaria” sq. (opposite the fountains at the NDK underpass) Theater performance based on contemporary … Continue →

22
Tue @ 20:00 pm
October 2019

Hating machine

  Bulgarian selection 2019            Comments Off on Hating machine

22.10.2019 20:00  DNK – space for contemporary dance and performance 1 “Bulgaria” sq. (opposite the fountains at the NDK underpass) … Continue →

22
Tue @ 18:30 pm
October 2019

Radiance

  Bulgarian selection 2019            Comments Off on Radiance

22.10.2019 18:30 NATFA – stage 47 Str. Georgi S. Rakovski 108A Movement and light spectacle 40 min. What is light? Besides being … Continue →

22
Tue @ 12:00 pm
October 2019

Workshop with ROOM#8 – Safe space for female embodiment

  Educational program 2019            Comments Off on Workshop with ROOM#8 – Safe space for female embodiment

ONE DAY WORKSHOP WITH PETRA-LEONIE PICHLER /GERMANY/, VASILENA RADEVA /BULGARIA/ 22.10.2019 (Tuesday) 12:00-17:00 “Andrey Nikolov” House-Museum at the National Gallery (str. … Continue →

21
Mon @ 20:45 pm
October 2019

A home for sheep and dreams

  Bulgarian selection 2019            Comments Off on A home for sheep and dreams

21.10.2019 (Monday) 20:45 “Andrey Nikolov” House-Museum at the National Gallery str. “Lyuben Karavelov” 15 Theatrical performance 50 min. in Bulgarian … Continue →

21
Mon @ 19:00 pm
October 2019

H

  International selection 2019            Comments Off on H

21.10. 2019 9:00-19:35 20:00-20:35 DNK – space for contemporary dance and performance 1 “Bulgaria” sq. (opposite the fountains at the … Continue →

21
Mon @ 17:00 pm
October 2019

Оn Тhe Island

  Parallel program 2019            Comments Off on Оn Тhe Island

21.10.2019 17:00 Cinema House Str. “Ekzarh Yosif” 37 Video Art / Art House 41 min. The Adata is a symbol, … Continue →

21
Mon @ 9:30 am
October 2019

GETTING WARMER: TOPLOCENTRALA

  News, Parallel program 2019            Comments Off on GETTING WARMER: TOPLOCENTRALA

21.10.2019 9.30-13.30 Goethe-Institute Bulgaria working group with: International experts Kira Kirsch / Brut – Vienna/, Suzana Ernst / Brunnenpassage – … Continue →

20
Sun @ 20:00 pm
October 2019

Crave #2

  International selection 2019            Comments Off on Crave #2

20.10.2019 (Sunday) 20:00-21:30 22:00-23:30 “Andrey Nikolov” House-Museum at the National Gallery str. “Lyuben Karavelov” 15 Performance lecture 90 minutes. The … Continue →

20
Sun @ 18:00 pm
October 2019

Life is a dream

  Bulgarian selection 2019            Comments Off on Life is a dream

20.10.2019 (Sunday) 18:00 Azaryan Theatre Backstage 1 “Bulgaria” sq. (opposite the fountains at the NDK underpass) Аnti-Utopian Horror Tale 105 … Continue →

20
Sun @ 16:00 pm
October 2019

Forget About This Name

  Parallel program 2019            Comments Off on Forget About This Name

20.10.2019 16:00  Cinema house, Str. “Ekzarh Yosif” 37 Documentary Bulgaria, 2017, 58min. Bulgarian Forget About This Name is a movie … Continue →

20
Sun @ 11:00 am
October 2019

Meet the Audience – Research Workshop

  Educational program 2019            Comments Off on Meet the Audience – Research Workshop

WORKSHOP WITH VASILKA SHISHKOVA AND NELI STOEVA 20.10.2019 (Sunday) 11:00-13:00 “Andrey Nikolov” House-Museum at the National Gallery (str. “Lyuben Karavelov” … Continue →

19
Sat @ 21:00 pm
October 2019

Bluebeard – marriage without fair-tail

  Bulgarian selection 2019            Comments Off on Bluebeard – marriage without fair-tail

19.10.2019 (Saturday) 21:00 SFUMATO Theatre Laboratory Str. “Dimitar Grekov” 2 Performance 60 min. in Bulgarian with Еnglish subtitles An author’s … Continue →

19
Sat @ 19:00 pm
October 2019

IBSEN: Ghosts

  International selection 2019            Comments Off on IBSEN: Ghosts

19.10.2019 (Saturday) 19:00 DNK – space for contemporary dance and performance 1 “Bulgaria” sq. (opposite the fountains at the NDK … Continue →

19
Sat @ 17:00 pm
October 2019

Richard III

  Bulgarian selection 2019            Comments Off on Richard III

19.10.2019 (Saturday) 17:00 Atelie Plastelin Str. “Tsar Simeon” 48 An interpretation of William Shakespeare’s historical drama 100 min. in English … Continue →

19
Sat @ 15:00 pm
October 2019

To be Thumbelina

  Parallel program 2019            Comments Off on To be Thumbelina

19.10.2019 (Saturday) 15:00 Cinema House Str. “Ekzarh Yosif” 37 Puppet-sign language movie based on the H.K. Andersen’s Thumbelina The movie … Continue →

19
Sat @ 10:00 am
October 2019

Pre-Expressivity and Scenic Presence – advanced training course

  Educational program 2019            Comments Off on Pre-Expressivity and Scenic Presence – advanced training course

TWO DAYS ADVANCED TRAINING COURSE WITH VAHID EVAZZADEH 19.10.-20.10.2019 (Saturday and Sunday) 10:00-17:00 “Andrey Nikolov” House-Museum at the National Gallery … Continue →

19
Sat @ 10:00 am
October 2019

CONGLOMERATE

  Parallel program 2019            Comments Off on CONGLOMERATE

19.10.2019 – from 10h. to 19h. 20.10.2019 – from 14h. to 19h. 21.10.2019 – from 10h. to 19h. 22.10.2019 – … Continue →

18
Fri @ 21:00 pm
October 2019

Mila Robert, Jazzdork and Jawpains Concert

  News            Comments Off on Mila Robert, Jazzdork and Jawpains Concert

Satirical pop, chalga punk or simply a show 18.10 (Friday), 21:00 Bar Friday Str. “General Gourko” 21 We burn … … Continue →

ACT Festival 2019